Specialisté na plechotvářecí stroje
20 let tradice

telPomůžeme Vám: volejte +420 283 922 441 formetal@formetal.cz

Hlavní strana / Stroje na zpracování plechu / Osy ohraňovacích lisů

Osy ohraňovacích lisů

Při prvním setkání s ohraňovacími lisy je dobré vyznat se v jejich osách. Vysvětlují je následující obrázky.

 

Osy ohraňovacích lisů

Osy ohraňovacích lisů

Osy Y1 a Y2 se týkají pohybu beranu, ostatní zadního dorazu. Synchronizace pohybu beranu ohraňovacího lisu (osy Y1-Y2) je pro přesné ohýbání velmi důležitá, protože odchylka 0,05 mm může na třímetrovém ohraňovacím lisu způsobit nepřesnost ohýbání až 20.

V současnosti se používá téměř výhradně elektronická synchronizace pohybu beranu, jednodušší synchronizace torzní tyčí je méně přesná a navíc se zhoršuje opotřebením. Na ohraňovacích lisech Durmazlar jí proto již poměrně dlouho vůbec nepoužíváme.

Ve výrobní praxi výsledky ohýbání velmi závisí i na stavu beranu lisu, upínek, nástrojů a správném seřízení celé sestavy. Tyto položky totiž mohou způsobovat odchylky, které pak mají na přesnost ohýbání zásadní vliv. Doporučovaným řešením je pravidelná kontrola a seřízení ohraňovacího lisu odbornou firmou, v závislosti na využití stroje alespoň jednou ročně.

Šestiosý zadní doraz

Šestiosý zadní doraz

Na druhém obrázku je zadní doraz s maximálním počtem šesti řízených os. Toto uspořádání je ovšem potřeba pouze pro poměrně specifickou výrobu, pro většinu uživatelů jsou dostatečné CNC řízené osy X a R. Případně i osy Z1 a Z2, které se ale dají často úspěšně nahradit podstatně levnějšími dodatečnými palci zadního dorazu. Vhodné uspořádání Vám doporučí odborná firma na základě výkresů Vašich výrobků.

Dalším důležitým činitelem přesnosti ohýbání na ohraňovacích lisech je bombírování, kterému se budu věnovat v příštím článku.

Líbil se vám článek? Další vám zašleme.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Proč stroje od nás?

Věděli jste, že nás najdete na sociálních sítích?

Přejít na Youtube Přejít na Facebook