Variobend DB 6.1,5 u zákazníka v Brně

PS Brno je partnerem společnosti FORMETAL již řadu let

Společnost PS BRNO se vedle pozemních staveb, kde se řadí k předním firmám v tomto oboru u nás, zabývá také výrobou a montáží ocelových konstrukcí. V roce 2008 se výroba ocelových konstrukcí přesunula do nově postaveného vlastního výrobního areálu v Chrlicích u Brna.

 

Výběr stroje do kovovýroby ovlivňuje několik faktorů. Stručně řečeno aktuální potřeba, cena stroje s možnostmi profinancování a zkušenosti s dodavatelem. Ať vlastní či zprostředkované. A samozřejmě také základní technické požadavky vzhledem k zařazení stroje do výrobního procesu. U ohýbání plechů tedy délková a ohybová přesnost, rychlost, efektivita procesu ohýbání plechu a možnost automatizace výroby.

Ohýbačka plechu Variobend - instalace v PS BRNO
Celkový pohled na ohýbačku plechu Variobend – instalace v PS BRNO

“V našem případě vznikla potřeba oboustranné ohýbačky plechů kolem roku 2014 v souvislosti s rozvojem programu výroby ocelových konstrukcí. Tehdy jsme museli z investičních důvodů zvolit pouze jednostrannou ohýbačku od tuzemského výrobce. Cenový rozdíl oproti zvažovanému oboustrannému ohýbání byl markantní. Ten správný souběh okolností pro nákup oboustranné ohýbačky nastal až v roce 2018, kdy se naše finanční možnosti potkaly s aktuálními potřebami výroby kovových konstrukcí. Navíc se nabízela možnost odprodeje stávajícího stroje,” říká Stanislav Kašpar starší, vedoucí střediska výroby ocelových konstrukcí PS BRNO, s.r.o.

Stanislav Kašpar starší, vedoucí střediska výroby ocelových konstrukcí – na snímku vpravo
Stanislav Kašpar starší, vedoucí střediska výroby ocelových konstrukcí – na snímku vpravo u oboustranné ohýbačky plechu Variobend DB 6.1,5

Proč právě Variobend, proč právě Formetal?

“Pokud bychom vypsali tendr na jednostranné ohýbání, oslovili bychom celou řadu firem. U oboustranného ohýbání byla situace jiná. Poptali jsme dvě firmy, které nabízely stroj odpovídající našim současným a budoucím požadavkům na práci s plechem. Jedna firma byla ze Švýcarska, jedna z Německa. Německý Variobend DB 6.1.5 vycházel jednak levněji, jednak má výrobce v ČR zastoupení. Formetal s.r.o., je pro nás dodavatel strojů s transparentní historií a hlavně odpovídajícím technickým a servisním zázemím. Navíc to není první stroj od Formetalu. Naše spolupráce začala v roce 2006, a to nákupem ohraňovacího lisu Durma a hydraulických nůžek. Musím říci, že k oboustranné spokojenosti,” komentuje výběr stroje S. Kašpar starší, nestor v oboru výroby kovových konstrukcí v PS-BRNO.

Zadní doraz oboustranné ohýbačky plechu Variobend DB 6.1,5 s upínkami
Zadní doraz oboustranné ohýbačky plechu Variobend DB 6.1,5 s upínkami

Co oboustranný Variobend umožňuje?

“Především je díky svým pokročilým možnostem daleko produktivnější, manipulace s plechem je méně fyzicky náročná, díky automatickému polohování plechu stačí jeden operátor. Navíc nám umožňuje koooperovat, tedy nabízet možnosti v ohýbání plechu i vnějším subjektům. I když to je přibližně jen okolo 20 %, generuje to zisk. Ne každá firma v okolí má možnost ohýbat až šestimetrové kusy. To využíváme zejména při výrobě prvků opláštění budou, tedy na naši stavební prvovýrobu. Na obecnější zkušenosti je ještě příliš brzy, některé softwarové prvky stále ještě ladíme.”

Nastavování technických parametrů ohýbačky plechu Variobend
Nastavování technických parametrů ohýbačky plechu Variobend pomocí dotykového panelu

Výběr z parametrů ohýbačky plechů Variobend DB 6.1,5

Ohýbací délka 6 400 mm

Ohýbací kapacita 1,5 mm běžný plech

Automatické polohování plechu

Konický zadní doraz

Dotykový panel s 2D a 3D programováním

Podrobný popis

 

Najdete také na Facebooku FORMETAL CZ

 

Videoukázka: