Vláknový laser nebo vysekávací lis?

Vláknové lasery a vysekávací lisy patří mezi jedny z hlavních technologických řešení při zpracování plechu. Použití jednoho nebo druhého závisí na mnoha faktorech, jako je například typ materiálu, jeho tloušťka a hotový výrobek.

S příchodem CO2 a později vláknových laserů se vysekávací lisy na čas přesunuly na druhou kolej. Tento laserový boom trval více než deset let. V posledních letech si však CNC vysekávací lisy opět získávají silnou pozici. Postupem času se staly všestranným, vysoce výkonným a snadno programovatelným pracovním centrem s funkcemi spojenými nejen s klasickým děrováním, ale také se závitováním, tvářením, ohýbáním, značením a dalšími. Kromě těchto funkcí existují také nové nástroje, které umožňují řezy, žebra a drážky, které dříve nebyly myslitelné.

Do tloušťky 4 mm je poměr kvalita/cena bezkonkurenční u vysekávacího lisu.

Spíše než konkurence mezi oběma typy strojů by nyní bylo správnější hovořit o komplementaritě obou technologií. Kombinace technologie děrování a vysekávání s laserovou řezací technologií nabízí šanci využít to nejlepší z obou. Vysekávání zasahuje tam, kde možnosti laseru nestačí, nebo kde je riziko, že bude příliš drahý. Jedná se samozřejmě například o tváření, které na laseru není možné, ale i o některé procesy, jako jsou mřížky, které, pokud jsou vyrobeny s laserem, by zvýšily náklady na hotový díl na úkor konkurenceschopnosti. Většina procesů požadovaných zákazníky zahrnuje laserové řezání tvaru a následný přechod na děrovací stroj. Ale jsou výrobky, dá se říci jedinečné nebo téměř jedinečné, které se řežou a zpracovávají kompletně vysekávací technologií, protože je to pohodlnější.

Pro tloušťky plechu mezi 1 a 4 mm se díky poměru cena/kvalita stal v procesu zpracování plechů opět zásadním CNC vysekávací stroj. To je důvod, proč i velcí výrobci stále vyrábějí a vyvíjejí svůj vlastní typ vysekávacího lisu. Cena finálního výrobku vyrobeného pomocí CNC vysekávacího lisu je pro tyto tloušťky plechu jednoznačně nižší, aniž by bylo nutné obětovat kvalitu.

Prohlédněte si možnosti moderních vysekávacích lisů podrobněji. Podívejte se i na naše lasery a pokud si budete přát vědět víc, kontaktujte naše kolegy.