Specialisté na plechotvářecí stroje
20 let tradice

telPomůžeme Vám: volejte +420 283 922 441 formetal@formetal.cz

Hlavní strana / Stroje na zpracování plechu / Základní teorie ohraňovacích lisů

Základní teorie ohraňovacích lisů

Často se na nás obrací s poptávkami zákazníci, u kterých se jedná o první setkání s ohýbáním plechu. Rádi bychom jim tento proces usnadnili, proto jsme se rozhodli sepsat některé hlavní zásady a technické termíny, spojené s ohraňovacími lisy. Odborníci jistě prominou určité zjednodušení problematiky.

Lisovací délka

Lisovací délka je obvykle každému jasná. V úvahu je však potřeba vzít průchod mezi bočnicemi ohraňovacího lisu, který je menší než maximální lisovací délka. V místech bočnic lisu je délka ohýbaného ramene omezena vyložením v bočnicích. To lze na přání zvětšit, ovšem příplatek není zanedbatelný, protože se musí zároveň zvětšit tloušťka bočnic, aby se kompenzovalo zeslabení jejich konstrukce.

Vyložení v bočnicích

Stanovení lisovací síly lisu

Prodejci obvykle stačí vědět, co potřebujete ohýbat. Potřebuje ale přesné informace, jak ostatně vyplývá z následujícího vzorce pro stanovení potřebné lisovací síly:

Pozn.: Vzorec platí pro ohýbání na 900. Vždy doporučujeme zvolit dostatečnou rezervu v lisovací síle, jsou k tomu různé důvody, například:

  • Materiál je v reálu často pevnější, než se domníváme
  • Žádnému zařízení nesvědčí, když pracuje dlouhodobě na hranici své kapacity
  • Z výrobních důvodů jsme někdy nuceni použít matrici s užší drážkou, než je nominální šířka. Potřebná lisovací síla pak poměrně prudce stoupá – viz. dále.

Tip: Pro úplně základní orientaci lze u běžného materiálu vynásobit tloušťku plechu osmi. Zjistíte tak přibližně potřebnou lisovací sílu na 1 metr lisovací délky pro běžnou ocel.

Nominální ohýbání

Jde o volné ohýbání (plech se ohýbá „ve vzduchu“ mezi hranami matrice, nedosedá na její dno) materiálu o pevnosti 450 MPa na 900 s drážkou V = 8 x S, kde S je tl. plechu.

  • čím větší je zvolené V, tím menší je potřebná lisovací sila
  • u plechů s vyšší pevností v tahu můžeme brát V = 10 x S nebo V = 12 x S
  • pokud bude V větší než 16 x S, potom budou ramena ohýbaného plechu s vysokou pravděpodobností ohnutá

Vnitřní rádius ohybu R

U volného ohýbání je R prakticky neovlivnitelný tloušťkou plechu, rádiusem lisovníku a rádiusem V drážky matrice (lisovnice). Rozhodující je šířka drážky. Platí

R =  5 V / 32

R = 1,25 x S je obvyklým minimem, pokud se chceme vyhnout nebezpečí trhlin na vnějším poloměru ohnutého plechu.

Pokud máme na výkrese předepsán menší rádius ohybu, případně máme krátké rameno ohybu – viz. dále, musíme často zvolit lisovnici s užší drážkou, čímž nám stoupne potřebná lisovací síla a zvýší se opotřebení nástrojů.

Pozn.: Pokud je rádius R špičky lisovníku větší než takto vypočtená hodnota, bude rádius ohybu samozřejmě odpovídat rádiusu lisovníku.

Nejmenší rameno B

Rameno B nesmí být menší než 0,65 V + tl. plechu, jinak pravděpodobně dojde k zasunutí plechu do V – drážky matrice a tím i k znemožnění přesného ohnutí plechu.

V reálu je potřeba vzít v úvahu mnohem více faktorů, popsané skutečnosti slouží jako úvod do problematiky. Vždy platí, že čím více informaci obdržíme, tím lépe jsme schopni stroj a technologii definovat.

V příští kapitole bych rád shrnul základní terminologii ohraňovacích lisů a dále pokračoval s bližším vysvětlením některých specifických jevů ohýbání, se kterými se naši zákazníci často potýkají. Jakékoli tipy a připomínky velmi přivítám na emailové adrese cejka@formetal.cz.

Líbil se vám článek? Další vám zašleme.

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Proč stroje od nás?

Věděli jste, že nás najdete na sociálních sítích?

Přejít na Youtube Přejít na Facebook