Poloautomatický lemovací stroj a zakružovačka profilů pro zakázkovou výrobu transportních sil

m-tec - logo-cz

Firma m-tec CZ, s.r.o., již více než 20 let vyrábí pro své zákazníky strojní a technologická zařízení pro kompletní výrobu a logistiku sypkých materiálů a směsí. CZ v názvu firmy napovídá, že se jedná o nadnárodní společnost. Výrobní program ve Zlíně tvoří především sofistikovaná zakázková kovovýrobu, a tomu odpovídá i strojový park firmy.

FORMETAL dodal v krátké době zákazníkovi zakružovačku a lemovačku plechů
Výroba transportních sil se bez zakružování profilů a lemování plechů neobejde

„Spolupráce s FORMETALEM se začala psát v loňském roce a probíhala zpočátku přes třetí osobu,“ komentuje současnou situaci Ing. Tomáš Kůdela, Ředitel závodu Zlín. Investice na pořízení nových strojů jsou plánovány přímo vlastníkem a mají pro zdejší provoz své limity. Když už se rozhodne o nákupu nových zařízení, pak dodavatel musí splňovat poměrně náročná kritéria.

 

Ing. Tomáš Kůdela představuje lemovací stroj RCM-8 2500 instalovaný FORMETALEM
Ing. Tomáš Kůdela, Ředitel závodu Zlín si spolupráci s FORMETALEM pochvaluje

Dodat byť dobrý stroj se základním servisem již nestačí

„V letošním roce jsme z nových strojů poptávali zakružovačku profilů a lemovací stroj. Vypsali jsme výběrové řízení, kterého zúčastnily tři potenciální dodavatelé. Rozhodující technické parametry byly pro nás tloušťka zpracovávaného plechu, tvarovací možnosti stroje a možnost pracovat s materiály s vyšší jakostí. Kromě technických parametrů strojů jsme hodnotili spolupráci s firmou v minulém období, její technické zázemí, zkušenosti a samozřejmě také poměr výkon-cena.

Zakružovačka profilů DURMA PBH 100
Josef Zdráhal kromě lemovačky obsluhuje také zakružovačku profilů DURMA PBH 100

Inovativní technologické řešení

FORMETAL uspěl mimo jiné díky tomu, že u lemovacího stroje nabídl efektivnější řešení. Odpadlo dodatečné vyztužování polotovaru před jeho usazením do lemovačky lubů. Tím se významně zkrátila doba pro manipulaci a nebyla nutná další investice do speciálního přípravku pro zamezení deformace,“ popisuje ve stručnosti výběrové řízení Ing. Kůdela.

Lemovací stroj RCM-8 2500 od italského výrobce, společnosti P.B. Engineering, SRL již v okamžiku dodání zákazníkovi obsahoval některá specifická vylepšení oproti standardnímu provedení. Jednalo se zejména o automatický posun přidržovacího ramene ve vodorovné ose, hydraulicky polohovatelný spodní stůl pro nastavení různé výšky lemu, obrácení úchytu lemovacích rolen pro snadnější přístup při jejich výměně a rychloupínání lemovacích nástrojů pro rychlou výměnu rolny a tím změny tvaru lemu.

Horizontální usazení polotovaru pro lemování plechu
Inovativní řešení tkví v horizontálním usazení polotovaru do lemovacího stroje

Zkušenosti s novými stroji zatím velmi dobré

Přestože oba stroje byly instalování řádově před pár měsíci – zakružovačka profilů v minulém kvartálu, lemovací stroj přibližně před měsícem – nevznikly podle ředitele závodu žádné kritické situace, které by bylo nutné s FORMETALEM řešit.

Josef Zdráhal oceňuje možnost automatického lemování
Josef Zdráhal při manipulaci s tubusem při usazení do lemovacího stroje

„V současné době všechny stroje u nás pracují v autonomním režimu. Potřeba celkové automatizace především díky zakázkové výrobě není na pořadu dne. V případě zmíněné lemovačky se jedná o poloautomatický stroj, u něhož zakládání probíhá manuálně, ale pracovní operace je již plně automatická. Stroj je určen pro úpravu tubusů o maximálním průměru 2500 mm, síle 5 mm v kvalitě materiálu S 355,“ dodává na závěr naší návštěvy Ing. Tomáš Kůdela.